ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΔΡΑΣ ΟΥΝΕΣΚΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Η Εδρα Ουνέσκο Διαπολιτισμικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει τις παρακάτω δραστηριότητες:
α) Σεμινάριο “Απαγόρευση των διακρίσεων με έμφαση στην πολιτισμική πολυμορφία” που θα διεξάγεται στην αίθουσα συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ξεκινά την Τρίτη στις 10 Μαίου και κάθε Τρίτη στις 14.00-18.00 μέχρι και 31 Μαίου. Τελειώνει στις 10 Ιουνίου με ένα Συνέδριο για τον Ρατσισμό και την Ξενοφοβία στην ΕΕ – Εγγραφή 10 ευρώ για όσους επιθυμούν πιστοποιητικά παρακολούθησης. Περιλαμβάνεται βιωματικό εργαστήριο διαπολιτισμικών δεξιοτήτων συμβουλευτικής ευάλωτων κοινωνικών ομάδων.
β) Θερινό Σχολείο στα αγγλικά “Η προστασία των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στην ΕΕ” που θα γίνει στη Ζαγορά Πηλίου στις 14-20 Ιουλίου με δίδακτρα 500 ευρώ με Ελληνες και ξένους καθηγητές. Η διαμονή έχει εξασφαλιστεί σε πολύ χαμηλές τιμές.
Τα προγράμματα είναι συνημμένα.
Για πληροφορίες και προεγγραφές όποιος επιθυμεί στο danag@uom.gr και 2310 891 442 summer academy-fin SEMINARIO-UNESCOτελ_v2