Προσεχής Ημερίδα του Εργαστηρίου Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης – Το Επενδυτικό Σχέδιο της ΕΕ για την Ανάπτυξη και την Απασχόληση

Το Επενδυτικό Σχέδιο της ΕΕ για την Ανάπτυξη και την Απασχόληση

Ημερίδα του Εργαστηρίου Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης

Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

27 Φεβρουαρίου 2015

Πρώτο μέρος

Παρουσίαση του Επενδυτικού Σχεδίου της ΕΕ

Καββαδία Ελένη (Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων)

Τοποθετήσεις Ελλήνων ευρωβουλευτών

Καϊλή Εύα (αναπληρωματικό μέλος στην Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου)

Κύρτσος Γεώργιος (μέλος στην Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου)

Χρυσόγονος Κωνσταντίνος (Αντιπρόεδρος στην Επιτροπή Ανάπτυξης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου)

Δεύτερο μέρος

Θεματικές ενότητες:

Α. Πολιτικό σκέλος: δομή, διακυβέρνηση, λογικές λειτουργίας (κοινοτικές, διακυβερνητικές).

Β. Χρηματοοικονομικό σκέλος: πηγές χρηματοδότησης του Ευρωπαϊκού Στρατηγικού Επενδυτικού Ταμείου, το ζήτημα της μόχλευσης.

Γ. Επενδυτικό σκέλος: τομείς προτεραιότητας (διευρωπαϊκές υποδομές, δίκτυα, ΜΜΕ), αναπτυξιακό όφελος.

Ομιλητές

Γκότσης Χαράλαμπος (Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πειραιώς)

Γούλας Απόστολος (Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

Μάρδας Δημήτριος (Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)