Ανακοίνωση έναρξης Σεμιναρίου για το Δίκαιο της Εσωτερικής Αγοράς και του Εξωτερικού Εμπορίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Η Έδρα Jean Monnet του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, με την υποστήριξη του προγράμματος Δια Βίου Μάθησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ολοκληρώνει τον 2ο κύκλο Διδακτικών Σεμιναρίων με το Σεμινάριο για το Δίκαιο της Εσωτερικής Αγοράς και του Εξωτερικού Εμπορίου της ΕΕ.

Το Σεμινάριο είναι διάρκειας 16 ωρών και περιλαμβάνει τη θεωρητική διδασκαλία και τη συμμετοχή σε έρευνα και συζήτηση με τους παρακάτω θεματικούς κύκλους:

1. Εσωτερική αγορά και εξωτερικό εμπόριο,

2. Τελωνειακή νομοθεσία (Νέος Ενωσιακός Τελωνειακός Κώδικας),

3. Εμπορικές συμφωνίες της ΕΕ για ελεύθερες συναλλαγές με τρίτες χώρες,

4. Ελεύθερη κυκλοφορία προϊόντων και υπηρεσιών – Ελευθερία κίνησης του κεφαλαίου και ΟΝΕ,

5. Φορολογική πολιτική της ΕΕ ιδίως στο ηλεκτρονικό εμπόριο, και

6. Προστασία του Ελεύθερου Ανταγωνισμού και Αντιμονοπωλιακή πολιτική.

Το σεμινάριο θα επικεντρωθεί στα οικονομικά οφέλη που προκύπτουν για τους ιδιώτες από την εσωτερική αγορά και την ΟΝΕ.

Το Σεμινάριο διεξάγεται δωρεάν  και απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καθώς  και σε επαγγελματίες, ιδίως δικηγόρους ή ασκούμενους δικηγόρους.

Με την επιτυχή παρακολούθηση του σεμιναρίου (16 ώρες/σεμινάριο, που περιλαμβάνει θεωρητική διδασκαλία και συμμετοχή σε ομάδα έρευνας), θα χορηγηθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης από την Έδρα Ζαν Μονέ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.  Για τη χορήγηση πιστοποιητικού παρακολούθησης απαιτούνται 3 (αντί 4) παρουσίες ή παρουσία 12 ωρών (αντί 16).

Το Σεμινάριο για το Δίκαιο της Εσωτερικής αγοράς και του Εξωτερικού εμπορίου θα ξεκινήσει στις 29 Απριλίου 2014 και θα ολοκληρωθεί στις 20 Μαΐου 2014.

Θα γίνεται κάθε Τρίτη στις 15.00-17.00 στο Αμφιθέατρο 9 και 17.00-19.00 στο Αμφιθέατρο 8, στον πρώτο όροφο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Δηλώσεις συμμετοχής στην ιστοσελίδα

Για πληροφορίες danag@uom.gr   Τηλ. 2310 891 442